Mniej znane atrakcje Rzymu

O atrakcjach Rzymu każdy słyszał – nawet uczeń potrafi wymienić chociażby Plac Świętego Piotra z najważniejszą Bazyliką kościoła katolickiego, Koloseum, Forum Romanum, Panteon… Istnieje jednak wiele miejsc, które nie są aż tak popularne, lecz niemniej warte odwiedzenia, zwłaszcza, jeśli jesteśmy w Rzymie drugi raz. O nich chcemy opowiedzieć w tym wpisie.

Bazylika Świętego Piotra w Okowach -
Bazylika Świętego Piotra w Okowach – autor: sailko

Bazylika Świętego Piotra w Okowach jest mniejszą siostrą słynnej Bazyliki, pochodzącą z tych samych czasów. Swój obecny wygląd bazylika zawdzięcza przebudowie pod koniec piętnastego wieku, w duchu renesansu. Jest to elegancka budowla w której przechowywane są relikwie – łańcuchy, którymi podobno miał być skuty święty Piotr. Warty zobaczenia jest też grobowiec papieża Juliusza Drugiego, w którego skład wchodzi słynna rogata rzeźba Mojżesza autorstwa Michała Anioła.

Bazylika Świętego Klemensa na Lateranie jest kolejnym bardzo interesującym kościołem. Obecny wygląd bazyliki pochodzi z osiemnastego wieku i ma styl barokowy, jednak wchodząc w podziemia znajdziemy pozostałości wczesnochrześcijańskiego kościoła z czwartego wieku, w którym oryginalnie pochowano świętego Cyryla, apostoła Słowian. Jeszcze ciekawsze znaleziska znajdziemy na niższym poziomie, gdzie możemy podziwiać pozostałości mitraeum, świątyni synkretycznego rzymsko-irańskiego kultu Mitrasza, zbudowanego około 200 roku naszej ery.

Palazzo Farnese jest najważniejszym barokowym pałacem Rzymu. Pałac ten obecnie pełni funkcję ambasady francuskiej i słynie ze swoich mitologicznych fresków zdobiących pokoje. Z tego samego okresu pochodzi podmiejska Willa Farnesina, wzorowana na starożytnych willach rzymskich.

Palazzo Farnese w Rzymie
Palazzo Farnese w Rzymie – autor: Myrabella

Santa Pudenziana jest jednym z najstarszych kościołów w Rzymie, przerobionym w drugim wieku naszej ery z budynku publicznej łaźni, co widać w rzeźbie budynku. Przynajmniej do 500 roku naszej ery budynek był siedzibą papieży. W kościele zachowały się oryginalne mozaiki, uważane za najpiękniejsze starożytne mozaiki o treści chrześcijańskiej, zaś kaplice zawierają liczne relikwie.

Jeśli z kolei szczególnie interesuje Was historia starożytna, koniecznie odwiedźcie Ostię. Ten dawny port to obecnie jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych pokazujących życie w starożytnym Rzymie, z najstarszymi budynkami pochodzącymi z trzeciego wieku przed naszą erą, chociaż większość miasta pochodzi z pierwszego wieku przed naszą erą, z epoki Juliusza Ceza oraz Oktawiana Augusta. Możemy zobaczyć tam pozostałości kamienic, sklepów, łaźni, toalet publicznych, teatru, a także renesansową bazylikę Santa Aurea.

Widok na Ostię
Widok na Ostię – autor: Pudelek

Czy widzieliście któreś z opisanych przez nas miejsc? Jakie mieliście wrażenia? Podzielcie się nimi w komentarzach! Przeczytajcie też nasze artykuły o innych atrakcjach turystycznych Włoch oraz miejscach które warto odwiedzić w Italii.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *